Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pianino cyfrowe zabudowane do 3500-4000 zł
11.01.2016, 14:11,
#1
Pianino cyfrowe zabudowane do 3500-4000 zł
Witam serdecznie,

Posiadam pianino akustyczne jednak nietsty można powiedzieć, że aktualnie mieszkam w dwóch różnych miejscach Smile Klasyczne zostaje w domku jednorodzinnym natomiast ja poszukuję zabudowanego pianina cyfrowego do mieszkania w bloku. Biorąc pod uwagę stosunkowo częstą grę na pianinie klasycznym zależy mi na jak najlepszym odwzorowaniu mechanizmu młoteczkowego (choć i tak różnica będzie kolosalna). Zdaję sobie sprawę, że za 4000zł nie mam co oczekiwać cudów ale jednak zapewne są różnice w tej kwestii w różnych modelach z tej półki cenowej. Gram głównie klasykę ale czasem eksperymentuję z czymś "nowszym" (powiedzmy stosunek klasyki do reszty 75 / 25).

Oglądałem w sklepie Kawai KDP 90 oraz Yamahę YDP-162. Zgodnie z przewidywaniem klawiatury mnie nie powaliły na kolana (lata akustyka zrobiły swoje) ale spośród tych dwóch wybrałbym chyba Kawai. Tak czy inaczej w mojej sytuacji jestem zdecydowany na zakup pianina cyfrowego a więcej niż 4000 nie jestem w stanie przeznaczyć. Chciałem jeszcze sprawdzić Kurzweila MP 10F SR ale niestety nie mieli w sklepie tego modelu. Czy spośród 3-ech w/w pianin można obiektywnie wybrać "najlepsze" biorąc pod uwagę moją sytuację? Chyba, że jest jeszcze jakiś inny poważny kandydat na którego nie natrafiłem Smile

Patrząc na specyfikacje techniczne naszły mnie takie refleksje
1) Yamaha i Kawai ma podobno tylko 3 stopnie czułości klawiatury tymczasem Kurzweil rzekomo aż(?) 10 - nie wiem czy dobrze to rozumiem - czy to oznacza, że Yamaha i Kawai ma tylko 3 stopnie "mocy" danego dźwięku w zależności od siły nacisku?
2) Kurzweil dysponuje polifonią jedynie 64 głosów a jego konkurenci 128/192. Czy taka okrojona polifonia może mi realnie przeszkadzać?

Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz
11.01.2016, 15:13, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11.01.2016, 15:37 przez Rychubil.)
#2
RE: Pianino cyfrowe zabudowane do 3500-4000 zł
(11.01.2016, 14:11)michal_mw napisał(a): 1) Yamaha i Kawai ma podobno tylko 3 stopnie czułości klawiatury tymczasem Kurzweil rzekomo aż(?) 10 - nie wiem czy dobrze to rozumiem - czy to oznacza, że Yamaha i Kawai ma tylko 3 stopnie "mocy" danego dźwięku w zależności od siły nacisku?
2) Kurzweil dysponuje polifonią jedynie 64 głosów a jego konkurenci 128/192. Czy taka okrojona polifonia może mi realnie przeszkadzać?

ad 1. Tu chodzi o tzw krzywe czułości dynamicznej klawiatury, np. lekka, średnia i twarda klawiatura. W przypadku lekkiej nie musisz "walić" w klawiaturę, żeby uzyskać dużą dynamikę a w twardej, dynamika nie będzie się wiele zmieniać, jeśli oczywiście Ci na tym zależy. Do klasyki jednak najbardziej użyteczna będzie lekka krzywa (duża rozpiętość dynamiki). 10 stopni daje większą swobodę w dopasowaniu właściwej elastyczności dynamicznej na klawiaturze ...ale
ad 2. Polifonia 64 głosy, zwłaszcza w klasyce i na pedale sustain, może nastręczyć problemów z ucinaniem wcześniej wybrzmiewających już dźwięków. Miałem norda (polifonia 56głosy) i wiem coś o tym. Nie zawsze i w każdym przypadku tak miałem ale mnie się zdarzało, bo lubię grać gęsto więc to zależy co i jak grasz. Do Bacha nie trzeba dużej polifonii ale w bardziej romantycznych (Chopin) albo impresjonistycznych (Debussy) wypadkach, to tak.

Wybierz to, które możesz ograć, nie kupuj w ciemno. Wybierz też to, którego brzmienie fortepianu najbardziej wpada Tobie w ucho. Zobacz jeszcze jakiegoś Rolanda, choć jak na mój akurat gust, to Kawai jest najlepszy do klasyki. Klawiaturę ostatecznie można ograć i się jej nauczyć, choć akurat u mnie z tym było gorzej Undecided

Kawai VPC1, Pianoteq 6 PRO, Synthogy Ivory II, GarageBand, Roland Quad Capture, Neumann KH120, Grado SR225i
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  jakie pianino estradowe chomont 7 171 09.04.2024, 15:07
Ostatni post: garit
  Pianino cyfrowe na początek iskierkowo3@gmail.com 3 641 15.02.2024, 21:38
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe no name smallhill 2 445 01.12.2023, 00:31
Ostatni post: Valtari
  Pianino cyfrowe do 5000-5500 Evcia80 5 908 21.11.2023, 19:13
Ostatni post: klezmer_stg
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,540 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS