Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co do tworzenia muzyki, synthezator, midi czy keyboard?
28.06.2021, 16:58,
#1
Co do tworzenia muzyki, synthezator, midi czy keyboard?
Dzień dobry wszystkim
Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o sprzęt oraz oprogramowanie do muzyki. Grać też nie potrafię - ale już mam wstępne umówione lekcje - oczywiście zaczynam od zupełnego zera - wiem, droga wielce daleka, ale nie od razu Rzym zbudowano.
Przeglądając forum oraz filmy na YT wsiąkłem w świat muzyki. Jakiś czas temu planowałem już zakup. Wstępnie postawiłem na pianino elektryczne. Ale życie trochę zweryfikowało moje plany.
Obecnie myślę, że może jednak czas wejść w świat muzyki i zacząć...tworzyć?
Ale miotam się i to bardzo. Na pewno ze względu na brak wiedzy.
Na czym mi zależy? Na tworzeniu muzyki. Muzyka, raczej coś w klimacie jak na załączonych filmach, gdzie występuję wiele "warstw" i szczegółów. Coś jak na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=zOORc5Xa9xE
Oczywiście MODX6 jest w zasięgu mojego budżetu (jest ciągle u mnie jako wzór jeśli chodzi o dźwięk i efekt WOW), ale mając zerową wiedzę o tworzeniu muzyki, podejrzewam, że będzie wykorzystany być może nawet w 10%. Ale może mylę.
Zacząłem również przyglądać się zupełnie innemu sprzętowi, gdzie mógłbym jednak się jakoś odnaleźć.
I zacząłem oglądać filmy z tworzeniem muzy na Arturia MiniLab mkII. I znów znalazłem muzę: https://www.youtube.com/watch?v=Oe46YZEjtdA , która jest najbliższa moim gustom muzycznym. Oglądając filmy z opisem oprogramowania dołączonego do Arturii, widzę, że jest tam możliwość tworzenia i dołączania kolejnych ścieżek, aż do finalnego produktu. Cena bardzo atrakcyjna. Ale.... mam jedne obawy - często na YT widać, że to sprzęt raczej do tworzenia pętli oraz muzyki typu rap, drum'n'bass, dubstep, techno.. ale mogę się mylić, czego przykładem był właśnie podłączony filmik.
Ostatni sprzęt, który bardzo mnie zaciekawił, to Yamaha DGX670. Pełna klawiatura - czyli coś, co będzie przydatne do nauki gry na pianinie, do tego oprogramowanie, które wspiera naukę gry. Ale nie znalazłem nigdzie możliwości tworzenia muzyki, oprócz tego co gram live. Chodzi mi o zagranie jakiegoś kawałka i do tego ponownie dokładanie kolejnych dzwięków, efektów, tła, basu itd. 

Bardzo Was proszę o wyrozumiałość, ale czy naprowadzicie mnie w czym się odnaleźć. 
Na pewno nauka na pierwszym miejscu. Ale nie chce kupić tylko pianina, skoro chce tworzyć coś w innych klimatach.
Pozdrawiam 
Michał

Odpowiedz
28.06.2021, 18:21,
#2
RE: Co do tworzenia muzyki, synthezator, midi czy keyboard?
Na pierwszym filmiku gość korzysta z loopera zewnętrznego takiego https://www.thomann.de/pl/boss_rc_505.htm i na pewno ułatwia mu to granie w pętli, z pewnością jest to wygodniejsze niż nagrywanie w pętli bezpośrednio na MODX ale nie wierzę że się nie da.
Swoja drogą fajna nuta. I też oparta na pętlach.

Jeśli brzmienie MODX tak bardzo Ci leży, to sprzętowo optymalnym rozwiązaniem do nauki i tworzenia i generalnie do wszystkiego byłby pewnie MODX8. Choć ta klawiatura stricte do nauki gry pianistycznej jest mocno średnia. Z drugiej strony na pewno wielu uczniów uczy się na takiej nawet P45, czy P125 i jakoś dają radę. Ale są lepsze mechanizmy za cenę MODX8, oczywiście nie mają tylu funkcji.

DGX670 to keyboard z klawiaturą "młoteczkową" taką samą zresztą jak w MODX8. Nie będziesz w nim raczej miał takiej swobody włączania/wyłączania partii jak w instrumencie klasy workstation. MODX z tego co wiem nim jest, choć wywodzi się z Montage który w pierwotnym założeniu był syntezatorem. Ekspertem od MODX jest bestspec, myślę, że coś napisze Smile.

A ta nauka to ma być na pianinie akustycznym czy jak to wygląda?

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz
28.06.2021, 18:41,
#3
RE: Co do tworzenia muzyki, synthezator, midi czy keyboard?
(28.06.2021, 18:21)pawelsz napisał(a): A ta nauka to ma być na pianinie akustycznym czy jak to wygląda?
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. 
To nauka na pianinie elektrycznym. Ale to tylko kilka lekcji, aby zapoznać się z układem palców, akordów.

Co do MODX to ciagle do niego wracam. Czytam, słucham różnych klawiszy i mimo wszystko MODX ciągle jest tym, który stoi na podium.

Co do klawiatury MIDI to mam jedną obawę. Niestety mój laptop to już 10 latek. 32 bitowy, 4GB Ramu, WIN10 i mimo iż nie jest załadowany różnymi aplikacjami - służy to internetu oraz obrabianiu zdjęć, to czasami zamula. A to przy obróbce w muzyce, może być katastrofa - nie mówiąc już o graniu. Do tworzenia muzyki bez grania na żywo, może by się udało.

Odpowiedz
28.06.2021, 19:05,
#4
RE: Co do tworzenia muzyki, synthezator, midi czy keyboard?
(28.06.2021, 18:41)gislan77 napisał(a):
(28.06.2021, 18:21)pawelsz napisał(a): A ta nauka to ma być na pianinie akustycznym czy jak to wygląda?
Bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. 
To nauka na pianinie elektrycznym. Ale to tylko kilka lekcji, aby zapoznać się z układem palców, akordów.

Co do MODX to ciagle do niego wracam. Czytam, słucham różnych klawiszy i mimo wszystko MODX ciągle jest tym, który stoi na podium.

Co do klawiatury MIDI to mam jedną obawę. Niestety mój laptop to już 10 latek. 32 bitowy, 4GB Ramu, WIN10 i mimo iż nie jest załadowany różnymi aplikacjami - służy to internetu oraz obrabianiu zdjęć, to czasami zamula. A to przy obróbce w muzyce, może być katastrofa - nie mówiąc już o graniu. Do tworzenia muzyki bez grania na żywo, może by się udało.

Nie jestem w temacie instrumentów wirtualnych, ale czuję, że będzie niedomagał. Instrument może być niezłym kontrolerem za to kontroler nigdy nie będzie samodzielnym instrumentem.

Yamaha P-515, Korg SV-2 73, Kurzweil PC4-7
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ktory Keyboard? bartwylye 9 438 08.03.2024, 14:03
Ostatni post: bartwylye
  Czy Roland FP-E50 to dobry wybór dla początkującego? pga 8 1,182 15.12.2023, 01:08
Ostatni post: pga
  Mały podróżny keyboard - a może klawiatura midi + laptop? lipek 0 255 13.10.2023, 10:46
Ostatni post: lipek
  Yamaha dgx, czy może... Jarbrz 0 289 10.10.2023, 06:25
Ostatni post: Jarbrz
Information Jakie wymagania sprzętowe komputera do klawiatury midi komodo83 9 1,574 02.10.2023, 20:09
Ostatni post: klezmer_stg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS