Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pierwszy instrument
14.02.2023, 21:20,
#1
Pierwszy instrument
Witam wszystkich
Stoję przed wyborem pierwszego instrumentu. Dziecko lat 11, nie wiem czy to będzie pasja na dłużej czy chwilowy kaprys (sama uzbierała pieniądze i w taki sposób chce je wydać), budżet 1200 zł.
Ja kompletnie się nie znam, wyczytałem tylko, że do nauki tylko z dynamiczną klawiaturą. W tym budżecie znalazłem poniższe pozycje. Pytanie, co dla takiego dziecka będzie najlepsze?
Artesia MA-88
Yamaha PSR E360 lub 373
Casio ct-s 300
Widziałem jeszcze jakieś Medeli i Kurzweil

Odpowiedz
15.02.2023, 15:26, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15.02.2023, 15:32 przez Valtari.)
#2
RE: Pierwszy instrument
Witaj.
Myślę że to dylemat każdego rodzica, który chce aby jego dziecko spróbowało sił w nauce gry na instrumencie, czy jakichkolwiek innych zajęciach, na przykład sportowych.
Jeżeli córka ma zacząć naukę w klasycznym tego słowa znaczeniu, czyli nabyć umiejętność gry na obie ręce, nauczyć się wyczuwać pracę klawiatury i dzięki temu kontrolować dynamikę gry, to potrzebna jest od początku odpowiednia klawiatura i nauczyciel.
Jednak co jeśli po pewnym czasie okaże się że dziecko wykazuje opór odnośnie dalszej nauki, lub delikatnie mówiąc, talent nie chce się rozwinąć Smile ?
Wówczas zostanie nam instrument wcale nie tak łatwy do odsprzedania.
Z drugiej strony kupno keyboardu takiego jak choćby wymieniona Yamaha PSR nie rozwinie w pełni umiejętności gry. Znam osobę, o której mówią że "wymiata na keyboardzie" , "zagra" wszystkie najnowsze przeboje, ale jak usiądzie przy pianinie to nagle okazuje się że nie wiele potrafi zagrać.
Dzieje się tak dlatego że na keyboardzie gra się głównie jedną, prawą ręką melodie, a lewa tylko zmienia akordy i obsługuje różne funkcje związane z grającym podkładem. Poza tym klawiatury keyboardów są lekkie, nie dowarzone (przeważnie) a klawiatury pianin cyfrowych są cięższe, posiadają bardziej złożony mechanizm aby symulować pracę mechanizmu pianina akustycznego. Ktoś kto będzie od początku uczył się na pianinie akustycznym lub cyfrowym ale o dobrej klawiaturze i lekcję będą w obecności nauczyciela a nie z internetu lub z wykorzystaniem jakiejś aplikacji, to taka osoba potem zagra na wszystkim co ma klawisze.
No ale może nie każdy musi umieć grać Chopina, może takie grajkowanie na keyboardzie będzie dla kogoś wystarczające.

Ja nie kupowałbym na razie żadnego instrumentu i wykupił kilka lekcji gry a potem zebrał wywiad czy dziecku się podoba i chce uczyć się dalej i co sądzi nauczyciel, czy dostrzegł talent Smile

Odpowiedz
16.02.2023, 18:48,
#3
RE: Pierwszy instrument
Jestem po rozmowie z nauczycielką muzyki, twierdzi, że dziecko ma "to coś" ale doradza pianino. Niestety w tym budżecie raczej nic nie znajdę i tu pojawia się dylemat co zrobić z tym fantem?

Odpowiedz
18.02.2023, 01:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18.02.2023, 02:32 przez Valtari.)
#4
RE: Pierwszy instrument
Rozumiem że chodzi o pianino akustyczne (nie instrument elektroniczny)
Taki instrument to najlepsze rozwiązanie do nauki, ale nie koniecznie najlepsze rozwiązanie w tym przypadku.
Pierwsza sprawa to budżet - córka uzbierała 1200zł, pytanie ile dołożą rodzice, bo mam nadzieję że jest to oczywiste że to o wiele wiele za mało.
Co do instrumentu akustycznego, dlaczego napisałem że to nie koniecznie najlepsze rozwiązanie? Używane pianino akustyczne można kupić za w miarę niewygórowaną kwotę, tylko kto sprawdzi stan techniczny ? Bez żadnej wiedzy można naciąć się na straszną minę, na przykład pęknięta płyta rezonansowa.
Po zakupie mamy dalszy ciąg kosztów- transport, wniesienie (cztery osoby wnoszą na pasach). W trakcie transportu instrument się rozstroi, to pewne. Więc potrzebny stroiciel, możliwe że nie obejdzie się bez remontu, wymiana kołków, filce itp.
Więc nawet jak cena będzie super atrakcyjna, to możliwe że dodatkowe koszty podwoją tą kwotę.
Dobry nauczyciel zawsze będzie namawiał na pianino akustyczne, ale nie sądzę aby każdy uczeń takie posiadał. Nowe są drogie, stare jeśli są dobrze utrzymane i mają swojego opiekuna który robi przeglądy i strojenie, potrafią pięknie grać. Ale taki duży, ciężki mebel i kłopotliwy do ustawienia nie zawsze jest mile widziany w domach Smile Nie powinien stać przy kaloryferze ani przy oknie (skoki temperatur i wilgoć = częste strojenie Smile )

Tyle o instrumencie akustycznym, wygodniejszym rozwiązaniem jest pianino cyfrowe, lżejsze, bardziej ustawne i nie trzeba stroić a poza tym ma jedną wartościową cechę - można podpiąć słuchawki i ćwiczyć nie przeszkadzając pozostałym domownikom. Ja pamiętam gdy będąc dzieckiem, ojciec kupił pianino, zapisał mnie do szkoły muzycznej i był wielki problem, bo wstydziłem się ćwiczyć gdy wiedziałem że ktoś słyszy. Wybierałem momenty gdy nikogo nie było w domu i nie było siły żeby ktoś namówił mnie abym coś przy kimś zagrał Big Grin
Jeśli nauka ma być na poważnie to nie może to być keyboard z marketu czy inne samogrające zabawki. Dynamiczna klawiatura to za mało, to jedynie oznacza że reaguje ona na siłę nacisku.

Co zrobić z tym fantem ? Zwiększyć znacząco budżet albo pomyśleć o zakupie na raty. Porozmawiać poważnie z córką, bo dzieci w tym wieku mają tysiące pomysłów na dzień.
Może w szkole stoi pianino i można by było jakoś się dogadać żeby córka na nim ćwiczyła a jak będzie już pewność że to na poważnie, to wtedy zastanowić się ile można max wydać na instrument. Dopiero znając kwotę można polecić jakiś konkretny model.

Odpowiedz
18.02.2023, 21:15,
#5
RE: Pierwszy instrument
Przeszukując internet znalazłem Korg B2 w cenie 1500 zł. Czy ten sprzęt będzie odpowiedni do nauki i czy to jest dobra cena za używkę?

Odpowiedz
18.02.2023, 21:36,
#6
RE: Pierwszy instrument
Z nowych tanich, to:
- Roland FP-10 lub FP-30
- Yamaha P-125
- Kawai ES-110
o ile czegoś nie pokręciłem Smile

Hardware: Roland FA 08, Kurzweil PC361, Yamaha DGX-670, Arturia Beatstep, Focusrite Scarlett Studio 2nd Gen., Behringer XR18, Native Instruments Komplete Audio 6, JBL LSR 306p
Software: Native Instruments Komplete 13, Arturia V Collection 8, Hauptwerk, Yoshimi, ZynAddSubFX, Addictive Keys Studio Grand
Odpowiedz
20.02.2023, 19:45,
#7
RE: Pierwszy instrument
Założyłem, że muszę się zamknąć w kwocie 2000, z tego co widziałem jest trochę modeli w tym budżecie, jednak jako totalny laik nie wiem czym się sugerować przy zakupie takiego instrumentu.
Widzę, że do tej kwoty mogę wybrać:
Yamaha
Roland
Wspomniany wcześniej Korg
Artesia
Alesis

Odpowiedz
20.02.2023, 20:30,
#8
RE: Pierwszy instrument
Zagoor wymienił modele warte uwagi. Dodałbym Yamahę P45 jako tańszą od P125.
Czym się kierować, możliwie jak najlepszą klawiaturą (w tym budżecie)

Wybrał bym Rolanda FP10, jako instrument z najlepszą klawiaturą do nauki. Taką samą ma Roland FP30 a właściwie obecnie produkowany FP30x, ale jest droższy.

Trzeba też zdawać sobie sprawę że to wybór na początek nauki, niestety. Powiedzmy jakieś dwa lata, potem umiejętności córki będą wymagały instrumentu z bardziej zaawansowaną klawiaturą.

Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  nowy instrument lub dodatkowy moduł, cena do 8000 zł dorota.karwowska 28 3,275 15.10.2023, 21:14
Ostatni post: Valtari
  Jaki instrument wybrać? Wojt_3254 2 991 14.06.2023, 22:49
Ostatni post: pawelsz
  Instrument dla oldboya Rookie 4 1,110 30.05.2023, 19:22
Ostatni post: Rookie
  Standardowe - instrument dla "świeżaka" w niestandardowo niskim budżecie Zbig123 5 1,672 08.03.2023, 21:10
Ostatni post: bestspec
Music Instrument z dobrą klawiaturą aspiryna 19 14,885 10.01.2023, 23:58
Ostatni post: Bapo

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS