Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koło Mod - jak zaprogramować
04.03.2023, 12:47,
#1
Koło Mod - jak zaprogramować
Witam ponownie wszystkich. Mam taki problem kurcze nie wiem jak sobie poradzić wiec może mi ktoś udzieli rady?
Sprawa jest taka że mam setup w który kołem Mod podnoszę dźwięk jednego programu/warstwy o ustaloną wielkość. I wszystko jest jasne działa elegancko ale potrzebuje zrobić pewną automatyzację czyli np żeby po wciśnięciu pedalu lub przycisku SW dana warstwa w tym setupie zachowywała się jakbyl podciągał ją kołem. Czyli powiedzmy żeby w około 8 sekund podniosła się o ustaloną wartość bez dotykania koła Mod. Da się to jakoś ogarnąć? Smile

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
05.03.2023, 19:18,
#2
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
(04.03.2023, 12:47)mar11111 napisał(a): Witam ponownie wszystkich. Mam taki problem kurcze nie wiem jak sobie poradzić wiec może mi ktoś udzieli rady?
Sprawa jest taka że mam setup w który kołem Mod podnoszę dźwięk jednego programu/warstwy o ustaloną wielkość. I wszystko jest jasne działa elegancko ale potrzebuje zrobić pewną automatyzację czyli np żeby po wciśnięciu pedalu lub przycisku SW dana warstwa w tym setupie zachowywała się jakbyl podciągał ją kołem. Czyli powiedzmy żeby w około 8 sekund podniosła się o ustaloną wartość bez dotykania koła Mod. Da się to jakoś ogarnąć? Smile

Pewnie że jest to możliwe. W Kurzweilach trudno będzie znaleźć rzeczy które nie są możliwe Wink
Będąc w Setup który chcesz sobie zmienić wciskasz Edit i strzałkami po lewej od ekranu (przyciski Chan/Leyer) ustawiasz właściwe Zone które chcesz edytować czyli w pozycji Program ma się znaleźć barwa którą chcesz edytować i ponownie wciskasz Edit. W tym momencie z poziomu Setup przeniosłeś się do edycji konkretnej barwy Program która była w pozycji Zone którą chcesz zaopatrzyć funkcję zmiany wysokości tonu za pomocą dowolnego kontrolera czyli np przycisku SW. Będąc tu wybierasz z menu na dole ekranu zakładkę Pitch i upewniasz się że podświetliła się pozycja pierwsza na liście czyli Pitch (będzie tu jakaś wartość np 0ST która się podświetli) i wybierasz przyciskiem pod ekranem zakładkę DSPMOD i w tym momencie po prawej stronie ekranu na tej samej wysokości co po lewej masz Pitch przesuwasz się kursorem (strzałki po prawo od ekranu) i zaznaczasz parametr Src1 którego wartość to właśnie Kontroler którym chcesz zmieniać wysokość tonu czyli Pitch. Jeśli dana barwa nie wykorzystuje w tej pozycji żadnego kontolera to zobaczysz tam Off które musisz zmienić na MIDI29 (to przycisk SW) a niżej w pozycji Depth ustawiasz wartość o którą przycisk SW ma zmienić wysokość tonu (wartość podaje się w centymach więc 100ct to półtonu w górę po wciśnięciu SW). Jeśli Parametr Src1 w tej barwy jest już czymś zajęty czyli nie ma przy nim Off to masz jeszcze niżej Src2 który możesz zaprogramować w ten sam sposób. Jeśli oba są zajęte to trzeba szukać innej metody.
Ważne jest też to że jeżeli edytowana barwa składa się z wielu warstw Layer to może być konieczne wprowadzenie tych samych zmian (przypisaniu przycisku SW dla Src1 lub Src2) w każdej warstwie Layer.
Po wszystkim zapisujesz swój Setup.
Mam nadzieję że się połapiesz w tym opisieWink

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.03.2023, 16:27, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06.03.2023, 16:29 przez mar11111.)
#3
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
Oki po zaprogramowaniu według wskazania przycisk SW1  podnosi mi dźwięk o ustaloną wartość. Tylko problem w tym że robi to skokowo, od razu. A jak zrobić żeby akcja podnoszenia dźwięku trwała kilka sekund??? Mam niewygodną partie do zagrania gdzie na końcu przez kilka sekund podciągam dźwięk kołem mod. Jak to kurcze uzyskać? Smile

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
06.03.2023, 21:19,
#4
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
(06.03.2023, 16:27)mar11111 napisał(a): Oki po zaprogramowaniu według wskazania przycisk SW1  podnosi mi dźwięk o ustaloną wartość. Tylko problem w tym że robi to skokowo, od razu. A jak zrobić żeby akcja podnoszenia dźwięku trwała kilka sekund??? Mam niewygodną partie do zagrania gdzie na końcu przez kilka sekund podciągam dźwięk kołem mod. Jak to kurcze uzyskać? Smile

Aby nie było niedomówień to pisząc o podciąganiu dźwięku kołem modulacji masz na myśli koło Pitchbend które wraca do centralnego położenia czy przypisałęś sobie Pichband do koła Modulacji które jest obok?

Jeśli chodzi tylko o to aby przez te kilka sekund ręka nie była zajęta podciąganiem koła modulacji to najprościej będzie to uzyskać przez przypisanie zmiany tonu do pedału ekspresji (komunikat CC07) jeśli masz taki pedał i wtedy robisz to samo tylko nogą i kontrolujesz czas podniesienia itp jak kołem modulacji.

Inną możliwością jest nagranie zmiany wysokości koła modulacji na ścieżkę sequencera i wyzwolenie tego w odpowiednim momencie (czyli swego rodzaju Automatyzacja)

Kolejną możliwością jest skorzystanie z możliwości syntezy czyli parametr Src2 ustawić aby był wywoływany np przez przycisk SW (midi29) a żeby włączał on działanie innego kontrolera (w pozycji DptCrl ustawisz co ma się włączyć po przycisku SW) tylko nie przychodzi mi do głowy kontroler który można by przypisać, który będzie zmienny w czasie jak np LFO czy obwiednie ENV2 czy ENV3 ale jednocześnie nie będzie zaczynać swojego narastania po każdym wciśnięciu klawisza (ENV2/3 niestety startują od początku przy każdym wciśnięciu klawisza). Musisz w tym temacie pokombinować niestety sam.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
06.03.2023, 21:58,
#5
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
Chodzi dokładnie o funkcje PitchBand przypisaną do koła modulacji.

Rzeczywiście najlepszą opcja byłoby przypisanie tej funkcji do pedału expresji ale niestety nie mam tego pedału....

W mojej sytuacji najpierw pokombinuje z sequencerem myślę że będzie to spoko rozwiązanie. Albo może nawet rozbuduję tą opcję i zrobie Song który będzie odpalany przez dotknięcie konkretnego klawisza. W trakcie grania swojej partii będę mógł usłyszeć więcej dźwięków niż tylko te na które pozwala 10 palców (czyli zbliżę się do oryginalnego wykonania) Smile
Orientujesz się czy Song obejmuje także taką "automatyzację" jak sequencer? Można w Songu nagrać zmiane wysokości koła modulacji?

Z ostatnią opcją czyli z programowaniem parametru SRC2 też pokombinuje żeby się nauczyć trochę Kurzweila.
Kurcze powiem szczerze że mam go już kilka lat i bezustannie mnie zaskakuje swoimi możliwościami.

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz
07.03.2023, 00:11,
#6
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
(06.03.2023, 21:58)mar11111 napisał(a): Chodzi dokładnie o funkcje PitchBand przypisaną do koła modulacji.

Rzeczywiście najlepszą opcja byłoby przypisanie tej funkcji do pedału expresji ale niestety nie mam tego pedału....

W mojej sytuacji najpierw pokombinuje z sequencerem myślę że będzie to spoko rozwiązanie. Albo może nawet rozbuduję tą opcję i zrobie Song który będzie odpalany przez dotknięcie konkretnego klawisza. W trakcie grania swojej partii będę mógł usłyszeć więcej dźwięków niż tylko te na które pozwala 10 palców (czyli zbliżę się do oryginalnego wykonania)  Smile
Orientujesz się czy Song obejmuje także taką "automatyzację" jak sequencer? Można w Songu nagrać zmiane wysokości koła modulacji?

Z ostatnią opcją czyli z programowaniem parametru SRC2 też pokombinuje żeby się  nauczyć trochę Kurzweila.
Kurcze powiem szczerze że mam go już kilka lat i bezustannie mnie zaskakuje swoimi możliwościami.

Odnośnie nagrywania w kurzweilu nie pomogę bo praktycznie nie korzystam z tej opcji bo wszystko robię w Cubase ale z dużym prawdopodobieństwem mogę założyć że w Song też nagrasz komunikaty a na wet pewnie w Riff.
Patrząc na VAST i możliwości wpływania na poszczególne parametry za pomocą innych parametrów lub wielu parametrów wzajemnie na siebie (coś co można nazwać matrycą modulacji) to patrząc na to co masz w Kronosie, nowym Fantomie Rolanda, Yamaha Montage czy zaawansowanych syntezatorach jak Virus TI czy Waldorf Quantum to Kurzwei jest po prostu nie dużo wyżej ale po prostu w innej galaktyceWink Nie wiem czy wiesz ale w Kurzweilach jest bardzo ciekawa opcja generatora funkcji matematycznych dla dwóch zmiennych czego nie znajdziesz nigdzie indziej. Masz kilka takich generatorów tzw FUN gdzie każdemu możesz przypisać wzór matematyczny (jest i sporo do wyboru) i nadać wartości startowe obu zmiennych, a te zmienne mogą mieć wartość liczbową lub mieć wartość jakiegoś kontrolera. Te generatory FUN mogą być przypisane jako kontroler jakiegoś parametru. Możliwości zastosować są ogromne ale podam jeden z prostszych czyli wybierając jeden z najprostszych wzorów czyli a+b gdzie a=LFO1 a =KeyNum wynikiem będzie funkcja zmienna w czasie będącą sumą wartości LFO1 i numer wciśniętego klawisza klawiatury co jeśli przypiszesz do Pitch uzyskasz modulację typu Vibrato o szybkości wibracji tym większej im wyższą nutę na klawiaturze wciśniesz. Oczywiście są możliwe dużo bardziej zaawansowane kombinacje a że nikt nie musi być matematykiem to powstało narzędzie które jest do pobrania na forum Kurzweila które graficznie przedstawia wykres funkcji jaka jest wynikiem tego co sobie wymyśliłeś dla generatora FUN aby zobrazować jak to będzie wpływać na kontrolowany przez FUN element toru syntezy. Nieźle nie Wink
Jako kontroler Midi czyli masterkeyboard to możliwości Kurzweil również są ogromne i w wielu wypadkach nie spotykane w typowych masterkeyboardach nawet tych najdroższych. Ja na przykład studiując instrukcje obsługi wielu klawiatur sterujących nie znalazłem rozwiązania aby przy podziale klawiatury na wiele stref dało się wygodnie przełączać barwy instrumentu (np VSTi) który jest do przypisany do jakieś strefy klawiatury tak wygodnie jak w sprzętowym instrumencie o jedną w górę czy o jedną w dół dla wygodnego przeglądania wszystkich barw w szybkim tempie i aby sie to odbywało tylko dla tej jednej strefy a w kurzweilu takie rzeczy są możliwe i to w całkiem prosty sposób.
Mają po prostu bardzo zaawansowaną implementację MIDI.
Oczywiście nie jest tylko różowo bo mają tez swoje ograniczenia które czasem mogą irytować ale tak jest w przypadku wszystkich firm.

Hardware: Kurzweil PC3K8,  Yamaha Modx 6,  Access Virus Ti2 desktop, Roland Fantom XR, M-Audio ProFire 610, iPad Pro, HP Omen 17
DAW / VST hosts: Cubase 12 Pro, Bendlab Cakewalk, Ableton Lite, Akai VIP 3 i inne...
VSTi: NI Komplete 13 Ultimate, Arturia V Collection 9 + Pigments 3.5, Korg Collection 3,IK Multimedia: Sample Tank 4 MAX, Syntronik 2 Deluxe,Hammond B-3X, Miroslav Philharmonik 2, AAS Ultra Analog VA-3, Roland Zenology, UVI Falcon, Steinberg Absolutee 4 i inne...
Odpowiedz
28.03.2023, 19:52,
#7
RE: Koło Mod - jak zaprogramować
Wielkie dzięki bestspec za pomoc (nie pierwszą z resztą ma tym forum). Problem rozwiązałem za pomocą trybu Song. Nagrałem sobie odpowiednie dźwięki a następnie uruchamiam je w Setupie. Wszystko jest super ale nie umiem ustawić tak żeby Song uruchamiał sie po naciśnięciu i puszczeniu klawisza. Mam teraz tak że muszę trzymać klawisz a jak go puszczę to song się wyłącza. I też nie wiem jak zrobić uruchamianie Song np pedałem lub innym komunikatem MIDI. Przegrzebałem już chyba wszystko i nie mam pojęcia gdzie mogą być te ustawienia.

Generator FUN pozamiata konkretnie w moich brzmieniach jak tylko go głębiej ogarnę, mam już kilka pomysłów na wykorzystanie. Gdzie to narzędzie pokazujące graficznie jest do pobrania?

YAMAHA CS1X, KORG X50, KAWAI MP5, KURZWEIL PC3K6 kiedyś dawno KAWAI X40D i dorywczo, imprezowo HORCH DELUXE Wink[quote][code]
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak ukryć barwy GM? owex 7 12,949 24.06.2014, 17:07
Ostatni post: owex
  Jak długo wczytuje Wam PC3K sample? hammond 2 6,656 08.04.2013, 20:11
Ostatni post: hammond

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum portalu Muzykuj.com | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS